10 филмови во избор на Стојан Синадинов (за „живот во време на коронавирус“)

Филмските препораки од многу почитуваниот ни гостин во рубриката „Ликови“, филмскиот критичар Стојан Синадинов, секогаш ги прифаќаме со задоволство, зашто никогаш не нѐ изневериле. Напротив, откако ќе...

Погледнето го Хоакин Феникс како главен еко-доктор во новиот краток филм „Чувари на животот“

Хоакин Феникс, кој е во центарот на вниманието со сите награди што ги собра за улогата во „Џокер“ и со номинацијата што прилично извесно ќе заврши со...

Новото видео на Squarepusher ‘хакира’ реклами во Токио, заменувајќи ги по вкус на својата...

Шетате низ град и сфаќате дека не ви се допаѓа она што ве опкружува. Но, при рака имате и ‘паметни’ очила за алтернативна реалност, кои, откако ќе...

Колку Кјубрик ја предвидел, а колку влијаел на иднината со „Одисеја 2001“ – нова...

Има цела своевидна индустрија што се занимава со оценување на прецизноста на предвидувањата што Стенли Кјубрик и Артур Кларк ги претставиле во 1968, за годината од името...

Со „Што стори Џек?“ – краток филм на Дејвид Линч, Netflix го одбележа роденденот...

Ако сте како нас – будни чекачи на нова ‘линчовска’ доза – Netflix од вчера има нешто и за вас – на 74-тиот роденден на Дејвид Линч...

НОВИОТ ПАПА на Паоло Сорентинo

пишува Александра Ристески Со серијата „Младиот папа“ (во која главната улога, папата Пиј XIII, роден како Лени Белардо, ја толкува Џад Ло), мојот омилен...

Слушнете ги уметничките муабети на Бред Пит и Леонардо ди Каприо – големите колекционери...

Во муабет снимен токму пред „Златните глобуси“, а објавен ден потоа на подкастот на комичарот Марк Марон (WTF with Marc Maron), големите филмски ѕвезди, Бред Пит и...

Погледнете го трејлерот за Twin Peaks VR играта што излегува на 13-ти декември …...

Кога ќе го погледнат трејлерот, голем дел од фановите на култната, револуционерна серија од деведесеттите, „Twin Peaks“, ќе почнат да размислуваат за набавка на VR уред (хедсет),...

Стримувајте ја кабуки верзијата на „Војната на ѕвездите“ – тукушто нѐ воодушеви премиерата

Тукушто заврши стримингот во живо на кабуки верзијата на „Војната на ѕвездите“ (Star Wars), од нејзиното единствено поставување; и, ќе се сложиме со претходно дадената изјава на...

„Модерната суперхеројска култура е засрамувачка“ – Алан Мур ги антиципирал ставовите на Скорсезе и...

Неодамна големиот Мартин Скорсезе изјави дека филмовите за суперхероите не ги доживува како кинематографија, туку повеќе го потсетуваат на тематски паркови, во смисла оти се направени да...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
20 ° C
20 °
20 °
82 %
1.6kmh
0 %
Fri
33 °
Sat
33 °
Sun
31 °
Mon
32 °
Tue
24 °