Home Екрани

Екрани

Летна понуда: „Скалиште“ (The Staircase)

0
Пишува Александра Ристески Во 2004-та година францускиот режисер добитник на Оскар, Жан-Ксавие де Лестрад, ги објави првите 8 епизоди од документарната мини-серија „Скалиште“ (The Staircase), врз чија основа, а поради...

Екстраполација на кармата на љубовниот пазар – од премиерата на „Горчливите солзи на Петра...

0
Ако во раните седумдесетти од минатиот век, кога германскиот автор Рајнер Вернер Фасбиндер го напишал текстот за „Горчливите солзи на Петра фон Кант“, извесно значење имал и ‘формалниот’ аспект...

Чарли Брукер (Black Mirror) со нов интерактивен проект, по 100-милионискиот ‘дил’ со Netflix

0
Чарли Брукер, еден од најплодните креативци на денешницата (не толку според квантитетот, колку според квалитетот на ‘плодовите’ „по кои го познаваме“) е најпознат (и ‘обележан’) како креатор на серијата...

Адам МекКеј за својот хит филм „Не гледај нагоре“: „Со пандемијава морав да го...

0
Филмот „Не гледај нагоре“ (Don't Look Up) на режисерот и сценарист Адам МекКеј, кој светската (Нетфликс) премиера ја имаше на 24-ти месецов, покажува колку се ова неблагодарни времиња за...

Паоло Сорентино: „Марадона ми го спаси животот“

0
Ако не бил фудбалот и генијот на фудбалската игра Диего Армандо Марадона, не само што ќе ги немавме „Големата убавина“, „Младиот (...)“ и „Новиот папа“, туку воопшто немало да...

Пол Томас Андерсон: „Не е сѐ материјал за серија. Освен ако не знаеш да...

0
Пол Томас Андерсон ни е еден од омилените режисери. Истовремено и писатели, чии ‘книги’ ги читаме на филм. Самиот ги има напишано приказните за повеќето свои филмови, сите имагинативни...

„Полноќна миса“ – последниот печат на титулата прво име на денешниот хорор за Мајк...

0
Титулата прво име на денешниот хорор, Мајк Фланаган успева да ја потврдува со неверојатно темпо; особено имајќи предвид дека последниве години влезе во серија од цели серии, ‘пресечена’ со...

Иан Мекдермид: „Ми се допаѓа што сум одговорен за сето зло во ‘Војна на...

0
„Се чувствувам помладо“, вели врвниот 77-годишен шкотски актер Иан Мекдермид, најпознат по улогата на императорот Палпатин во „Војна на ѕвездите“. А од контекстот на тазе интервјуто што го дал...

„Логан Рој е пореален од Безос, Маск и Бренсон“ – Брајан Кокс, за загревање...

0
Премиерата на третата сезона на „Следоред“ (Succession) HBO ја закажа за 17-ти месецов. Ако, како нас, желно ја очекувате, овде можете да се потсетите на финалето од претходната сезона,...

Две серии со кои нема да ве јаде јанѕата: да не има нешто подобро...

0
Последниве години од речиси сите серии на кои сме им дале шанса, покрај препораките од критиката и евидентниот квалитет, не сме одгледале повеќе од неколку епизоди. Можеби пред петнаесетина...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...