16/07/2019

Со Ивица Димитријевиќ за „Die Unscheinbaren“, неговиот нов, швајцарски театарски ангажман

Актерот Ивица Димитријевиќ во саботата (20 април) накратко се врати од Швајцарија, по речиси двомесечен работен престој таму, за во мај одново да отпатува за нови изведби...

Ефектна нова стоп анимација на PES за освестување за критичноста на ситуацијата со загадувањето...

Adam Pesapane, познат под псевдонимот PES, е режисер и аниматор со номинација и за Оскар – за најдобар краток анимиран филм во 2013 со неговиот „Fresh Guacamole“....

Вернер Херцог поддржува пиратерија ако се недостапни другите начини за пристап до седмата уметност

Се сеќаваме – оние од нас кои паметат од пред ерата на интернетот – дека кога ќе нѐ заинтригираше, на пример, после одгледан филм неговиот режисер, барањето...

Ода на времето во кое совршен претприемач значи способен да продава магла за милијарди...

И самата, цела – од почетокот до крајот - вистинска приказна за Елизабет Холмс (Elizabeth Holmes) и нејзината компанија Теранос (Theranos) се одвивала како на филмски сет...

Прв официјален трејлер за последната сезона од „Играта на троновите“: Некој и покрај заканата...

Стигна првиот официјален трејлер за последната, осма сезона од „Играта на троновите“, и она што стана јасно (и) од него е дека сите (речиси) се подготвуваат за...

HBO објави 20 постери со претенденти за Железниот престол во последната, осма сезона на...

HBO вчера на Twitter објави 20 нови постери со ликовите од „Game of Thrones“, под прашањето „Кој ќе го освои Железниот престол еднаш засекогаш?“ во претстојната осма,...

Новиот филм снимен по новела на авторот на „Gomorra“ го отсликува актуелниот феномен на...

Првпат уапсен на 15-годишна возраст, во полициска рација во неговиот дом во Неапол, додека се обидувал да се ослободи од два пиштоли, Emanuele Sibillo следните години повеќепати...

„The Favourite“: Lanthimos останал оној што го сакаме, и кога направил „оскаровски филм“ со...

Yorgos Lanthimos, и покрај својата, ќе ја наречеме необична филмска поетика, и претходно добиваше номинации за Оскар. Со „Dogtooth“ (2009) за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје,...

Спилберг (неосновано) стравува дека поради стриминг платформите згаснува жедта за кино магијата

На изјавата на Стивен Спилберг, дадена на деновиве одржаната церемонија за доделување на наградите на Cinema Audio Society (CAS), дека се залага за кино-базирано филмско искуство, „цврсто...

„Overlord“ (2018): Нацистичкиот „натчовек“ всушност бил зомби на кој „Америте“ му го нашле крајот

Со франшизата „Cloverfield“, J.J. Abrams, чии фанови сме особено поради „Lost“, покажа дека на неговиот „њух“ за вложување во „мали“ филмски проекти треба да му се...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
few clouds
22 ° C
22 °
22 °
53 %
6.2kmh
20 %
Mon
18 °
Tue
17 °
Wed
22 °
Thu
23 °
Fri
25 °