ТОП-40 филмска листа за летно надоместување

Кога избираме од седмата уметност во текот на годината, најчесто критериумот што ни го дозволуваат обврските на работа и дома (поврзани со децата - како кој) зависи од тоа...

Bad Genius – Кога парите го раскрчмуваат умот

Паметните завршуваат како лузери, помагајќи им на богатите, во случајов не баш интелигентни, да си обезбедат и позиции кои за општо добро треба да му припаѓаат на умот (колку...

First They Killed My Father – Џоли со четвртиот обид до полн погодок како...

Режисерските обиди на Анџелина Џоли досега завршуваат со променлив успех во правилен интервал. Се чини дека холивудската дива сѐ уште се барa, сакајќи да се претстави како интелектуалка, ангажирана...

12 актери кои би ги гледале и во лоши филмови

Достоинствениот филмофил знае да прости грешки и да продолжи да гледа, особено ако за одреден филм препораката е, на пример, проверено режисерско име. Но, во моментот кога ќе сфати...

Со Ивица Димитријевиќ за „Die Unscheinbaren“, неговиот нов, швајцарски театарски ангажман

Актерот Ивица Димитријевиќ во саботата (20 април) накратко се врати од Швајцарија, по речиси двомесечен работен престој таму, за во мај одново да отпатува за нови изведби...

Топ 10 екс-Ју филмови по наш избор ‘на прва’

Пред неколку дена случајно, вртејќи по ТВ-каналите, налетавме на култниот југословенски филм од 1984-та, „Давител против давител“, на Слободан Шијан. Го одгледавме одново после долги години, со...

„BlacKkKlansman“: Spike Lee докажува дека борбата против расизмот во Америка останува „пука козметика“

Расизмот опстојува во Америка, и тоа не само со несмален интензитет, туку и опасно засилен последниве години, а борбата против него што беше крунисана и со првиот афроамериканец претседател...

Погледнете го загадочниот трејлер за новиот филм на „МИ Филм“, „ТМ“

Откако ќе го видите овој трејлер, тешко дека ќе одолеете да не го одгледате новиот филм во продукција на „МИ Филм“, што излегува наскоро. Загадочниот трејлер, за...

„True Detective“, трета сезона: И без режијата на Fukunaga, се враќа „вистинскиот детектив“, донесен...

Да се споменува со должна почит серијата/креацијата на Nic Pizzolatto, „True Detective“, заслугата е на актерската и на режисерската егзекуција на Matthew McConaughey/Woody Harrelson, односно на Cary Joji Fukunaga, од првата сезона. Филмските критичари, кај кои, како...

Со „Што стори Џек?“ – краток филм на Дејвид Линч, Netflix го одбележа роденденот...

Ако сте како нас – будни чекачи на нова ‘линчовска’ доза – Netflix од вчера има нешто и за вас – на 74-тиот роденден на Дејвид Линч...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
few clouds
8.4 ° C
8.9 °
8 °
81 %
0.5kmh
20 %
Sat
18 °
Sun
18 °
Mon
19 °
Tue
17 °
Wed
12 °