Култниот Akira добива аниме серија амбицирана да го исцрпи материјалот од оригиналната манга

На ремек-делото на Кацуширо Отомо (Katsuhiro Otomo), Akira, како на задолжителна лектира, секако, не му треба претставување. Ретко кој љубител на филмот, стрипот/мангата, анимацијата/анимето, не ги препрочитал...

Погледнето го Хоакин Феникс како главен еко-доктор во новиот краток филм „Чувари на животот“

Хоакин Феникс, кој е во центарот на вниманието со сите награди што ги собра за улогата во „Џокер“ и со номинацијата што прилично извесно ќе заврши со...

„A Quiet Place“: Апокалипса поради бучава

Човекот е суштество кое сака да биде чуено, да зборува за да биде разбрано, а нужноста поврзана, на пример, со болката, често нѐ принудува да бидеме и особено гласни....

„Модерната суперхеројска култура е засрамувачка“ – Алан Мур ги антиципирал ставовите на Скорсезе и...

Неодамна големиот Мартин Скорсезе изјави дека филмовите за суперхероите не ги доживува како кинематографија, туку повеќе го потсетуваат на тематски паркови, во смисла оти се направени да...

„Не е за солзи“, за лавови е – ‘рекап’ на финалето на „Следоред“, втора...

Пишува Александра Ристески Последната епизода, „Ова не е за солзи“ (This is not for tears), од „Следоред“ (како што HBO за Македонија го преведува...

Подгответе се за „Ел Камино“ – Џеси Пинкмен лично, во помалку од 3 минути,...

Утре (петок – 11 октомври) излегува желно исчекуваниот од фановите на „Брејкинг бед“, „Ел Камино“, филмот во кој продолжува култната серија. Веројатно ‘најзакоравените’ поклоници, не сакајќи да...

Алмодовар зборува за автобиографското во неговите филмови, за Пенелопи Круз, а и се брани...

Педро Аломодовар, најпознатиот денешен шпански режисер со толку карактеристична филмска естетика/поетика што опусот му претставува своевиден жанр сам по себе, во интервју за дигиталното издание на британскиот...

Педро Алмодовар и во ново светло, како фотограф, „ја чека светлината“

Најпознатиот денешен шпански режисер кој ја препороди кинематографијата на родната земја, Педро Алмодовар, со неговиот нов филм „Болка и слава“ (Pain and Glory) е во конкуренција за...

„Слом“ и „Дамски гамбит“ – издвоено од есенската ТВ понуда

Пишува Александра Ристески Две мини-серии кои ми го привлекоа вниманието есенва се „Слом” (како што HBO го преведува „The Undoing“) и „Дамски гамбит“ („The...

„Halloween“ 2018 – достоен наследник на оригиналот на Carpenter од пред 40 години

Достоен наследник на оригиналниот „Halloween“ од 1978 година, „слешер“ мастерписот на John Carpenter – тоа сакале и успеале да го направат авторите на новата филмска „Ноќ на вештерките“, 40...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
overcast clouds
13 ° C
13 °
13 °
76 %
4.6kmh
90 %
Fri
13 °
Sat
16 °
Sun
19 °
Mon
19 °
Tue
18 °