Екрани

10 најдобри филмови … со 10 најдобри актерки

0
пишува Александра Ристески Изборот го направив не поаѓајќи од омилените филмови, туку од омилените актерки и нивните улоги со кои ми оставиле најсилен впечаток, по кои ги паметам ... Алисија Викандер Со...

Watchmen, серијата на HBO; или како Дејмон Линделоф ‘ја кине’, надградувајќи ја генијалната визија...

0
Ако насловот ве привлече да го прочитате текстов, веројатно сте фанови на Алан Мур и на неговото ремек-дело нацртано од Дејв Гибонс - стрип-романот Watchmen (истоимената серија за која...

„Живот во време на коронавирус“: Ивица Димитријевиќ, актер, режисер, музичар …

0
Актерот, режисер, музичар, концептуален уметник, и гостин во нашата рубрика „Ликови“, Ивица Димитријевиќ; јасно, вообичаено е прилично активен ‘надвор’, во смисла на сцените на неговите интереси; но, не помалку...

10 филмови во избор на Стојан Синадинов (за „живот во време на коронавирус“)

0
Филмските препораки од многу почитуваниот ни гостин во рубриката „Ликови“, филмскиот критичар Стојан Синадинов, секогаш ги прифаќаме со задоволство, зашто никогаш не нѐ изневериле. Напротив, откако ќе ги испочитуваме,...

Погледнето го Хоакин Феникс како главен еко-доктор во новиот краток филм „Чувари на животот“

0
Хоакин Феникс, кој е во центарот на вниманието со сите награди што ги собра за улогата во „Џокер“ и со номинацијата што прилично извесно ќе заврши со Оскар, неслучајно...

Новото видео на Squarepusher ‘хакира’ реклами во Токио, заменувајќи ги по вкус на својата...

0
Шетате низ град и сфаќате дека не ви се допаѓа она што ве опкружува. Но, при рака имате и ‘паметни’ очила за алтернативна реалност, кои, откако ќе ги ставите,...

Колку Кјубрик ја предвидел, а колку влијаел на иднината со „Одисеја 2001“ – нова...

0
Има цела своевидна индустрија што се занимава со оценување на прецизноста на предвидувањата што Стенли Кјубрик и Артур Кларк ги претставиле во 1968, за годината од името на нивното...

Со „Што стори Џек?“ – краток филм на Дејвид Линч, Netflix го одбележа роденденот...

0
Ако сте како нас – будни чекачи на нова ‘линчовска’ доза – Netflix од вчера има нешто и за вас – на 74-тиот роденден на Дејвид Линч (режисерот е...

НОВИОТ ПАПА на Паоло Сорентинo

0
пишува Александра Ристески Со серијата „Младиот папа“ (во која главната улога, папата Пиј XIII, роден како Лени Белардо, ја толкува Џад Ло), мојот омилен режисер Паоло Сорентино ја воведe новата...

Слушнете ги уметничките муабети на Бред Пит и Леонардо ди Каприо – големите колекционери...

0
Во муабет снимен токму пред „Златните глобуси“, а објавен ден потоа на подкастот на комичарот Марк Марон (WTF with Marc Maron), големите филмски ѕвезди, Бред Пит и Леонардо ди...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...