Подгответе се за „Ел Камино“ – Џеси Пинкмен лично, во помалку од 3 минути,...

Утре (петок – 11 октомври) излегува желно исчекуваниот од фановите на „Брејкинг бед“, „Ел Камино“, филмот во кој продолжува култната серија. Веројатно ‘најзакоравените’ поклоници, не сакајќи да...

„Загосподарете со вашата кулинарска судбина“, порачуваат Star Wars и Le Creuset

Ако сте таков фан на „Војната на ѕвездите“ што од април не ви престанува возбудата од тизер-трејлерот за „Враќањето на Скајвокер“ (The Rise Of Skywalker), во август...

Живот живеен на најсилно – Анџелина Џоли

Пишува Александра Ристески Ако за некого може да се каже „или ја обожувате или ја мразите“, Анџелина Џоли е сигурно една од...

Алмодовар зборува за автобиографското во неговите филмови, за Пенелопи Круз, а и се брани...

Педро Аломодовар, најпознатиот денешен шпански режисер со толку карактеристична филмска естетика/поетика што опусот му претставува своевиден жанр сам по себе, во интервју за дигиталното издание на британскиот...

Нов, краток филм на Јоргос Лантимос – реклама „надвор од кутијата“

За тоа како бескомпромисно се замаглуваат границите во универзумот на креативната индустрија – во случајов меѓу рекламата и филмот, прегледен пример е новиот краток филм на нам...

Завршува златната ера на стримингот – за Netflix кој добива сериозна конкуренција и „под...

Netflix е неприкосновен крал на стримингот, а и со оглед на последните случувања на пазарот (како најавата дека Disney+ ќе оди во пакет со ESPN+ и Hulu...

Излезе првиот трејлер за ‘рибутот’ на Џеј и Тивкиот Боб, а Кевин Смит ќе...

Џеј и Тивкиот Боб (Jay and Silent Bob) одново се спремаат за напад на Холивуд во првиот трејлер од нивното „рестартирање“ - „Jay and Silent Bob Reboot“,...

Култниот Akira добива аниме серија амбицирана да го исцрпи материјалот од оригиналната манга

На ремек-делото на Кацуширо Отомо (Katsuhiro Otomo), Akira, како на задолжителна лектира, секако, не му треба претставување. Ретко кој љубител на филмот, стрипот/мангата, анимацијата/анимето, не ги препрочитал...

И Стивен Кинг даде свое предвидување за крајот на „Играта на троновите“

Тоа што Арја „го реши“ Ноќниот крал, а Еурон Грејџој значајно ги ослабе позициите на победниците од Северот убивајќи го змејот Регал на две епизоди пред да...

Педро Алмодовар и во ново светло, како фотограф, „ја чека светлината“

Најпознатиот денешен шпански режисер кој ја препороди кинематографијата на родната земја, Педро Алмодовар, со неговиот нов филм „Болка и слава“ (Pain and Glory) е во конкуренција за...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
4 ° C
4 °
4 °
93 %
0.5kmh
0 %
Sat
17 °
Sun
19 °
Mon
19 °
Tue
20 °
Wed
17 °