26/04/2019

Дејвид Линч ќе ја промовира Twin Peaks во виртуелна реалност на својот Festival of...

Како фанови на Twin Peaks ќе се изначекаме до нова, четврта сезона од револуционерната серија од деведесеттите, која лани, 27 години по својот оригинал, доследно се врати како авангарда...

„Operation Finale“: Подвигот на Мосад, амбициозен до границите на можното

Судењето на Адолф Ајхман, нацистичкиот воен злосторник - еден од главните организатори на Холокаустот, телевизиски било глобално пренесувано од Израел во 1961 година, кога светот првпат видел и слушнал...

„Hereditary“, најфалениот хорор последниве години: Слаба приказна, малку пари, а солиден филм!

„Hereditary“ (2018) е пример како добар режисер, при соодветен избор на актерска екипа и останати клучни соработници, може да направи солиден, нашироко фален филм, и од не многу „мозгана“...

„Kidding“: Смртта не се „зеза“, а богами ни Jim Carrey кога актерски се соочува...

Jeff Pickles е водител на „Mr. Pickles' Puppet Time“, супер-успешно шоу за деца кое се емитува веќе 30 години овозможувајќи трансгенерациски пренос на емотивната врска со Mr. Pickles, каква...

На фановите на Joaquin Phoenix им се наместија картите – го добивме „Џокерот“

Како фанови на Joaquin Phoenix без изневерени високи очекувања ја дочекуваме секоја негова следна улога. И кога по одредени филмови ќе зажалиме што ги снимил, останува самостојно да функционира...

„A Quiet Place“: Апокалипса поради бучава

Човекот е суштество кое сака да биде чуено, да зборува за да биде разбрано, а нужноста поврзана, на пример, со болката, често нѐ принудува да бидеме и особено гласни....

Better Call Saul: Не можеме да го чекаме крајот на 4-тата сезона за да...

Од четвртата сезона на Better Call Saul преостануваат уште четири епизоди (во моментот на пишување на овој текст), но не можевме да се воздржиме да не го споделиме воодушевувањето...

„Adrift“: Играта на Шејлин Вудли ќе ја преживее поморската несреќа на Кормакур

Балтасар Кормакур е режисер што си ја знае работата („101 Reykjavík“ (2000), „The Deep“ (2012)), но, во неговиот последен филм, „Adrift“ (2018), неуверливо го искористил клишето дека љубовта може...

„Gimme Danger“: „Љубовното писмо“ до Иги Поп од режисерот подреден на фанот на The...

Кога на почетокот на својот документарен филм „Gimme Danger“ (2016) режисерот Џим Џармуш најавува дека ќе го распрашува Џим Остерберг за The Stooges, и веднаш изнесува тврдење оти тоа...

12 актери кои би ги гледале и во лоши филмови

Достоинствениот филмофил знае да прости грешки и да продолжи да гледа, особено ако за одреден филм препораката е, на пример, проверено режисерско име. Но, во моментот кога ќе сфати...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
27.6 ° C
28 °
27.2 °
24 %
1.5kmh
0 %
Fri
26 °
Sat
18 °
Sun
16 °
Mon
15 °
Tue
14 °