Екрани

Живот живеен на најсилно – Анџелина Џоли

0
Пишува Александра Ристески Ако за некого може да се каже „или ја обожувате или ја мразите“, Анџелина Џоли е сигурно една од нив. Се сеќавам, првпат ја гледав во 2000-та година,...

Алмодовар зборува за автобиографското во неговите филмови, за Пенелопи Круз, а и се брани...

0
Педро Аломодовар, најпознатиот денешен шпански режисер со толку карактеристична филмска естетика/поетика што опусот му претставува своевиден жанр сам по себе, во интервју за дигиталното издание на британскиот магазин Dazed,...

Нов, краток филм на Јоргос Лантимос – реклама „надвор од кутијата“

0
За тоа како бескомпромисно се замаглуваат границите во универзумот на креативната индустрија – во случајов меѓу рекламата и филмот, прегледен пример е новиот краток филм на нам омилениот Јоргос...

Завршува златната ера на стримингот – за Netflix кој добива сериозна конкуренција и „под...

0
Netflix е неприкосновен крал на стримингот, а и со оглед на последните случувања на пазарот (како најавата дека Disney+ ќе оди во пакет со ESPN+ и Hulu за истата...

Излезе првиот трејлер за ‘рибутот’ на Џеј и Тивкиот Боб, а Кевин Смит ќе...

0
Џеј и Тивкиот Боб (Jay and Silent Bob) одново се спремаат за напад на Холивуд во првиот трејлер од нивното „рестартирање“ - „Jay and Silent Bob Reboot“, од страна...

Култниот Akira добива аниме серија амбицирана да го исцрпи материјалот од оригиналната манга

0
На ремек-делото на Кацуширо Отомо (Katsuhiro Otomo), Akira, како на задолжителна лектира, секако, не му треба претставување. Ретко кој љубител на филмот, стрипот/мангата, анимацијата/анимето, не ги препрочитал црно-белото и...

И Стивен Кинг даде свое предвидување за крајот на „Играта на троновите“

0
Тоа што Арја „го реши“ Ноќниот крал, а Еурон Грејџој значајно ги ослабе позициите на победниците од Северот убивајќи го змејот Регал на две епизоди пред да заврши „Играта...

Педро Алмодовар и во ново светло, како фотограф, „ја чека светлината“

0
Најпознатиот денешен шпански режисер кој ја препороди кинематографијата на родната земја, Педро Алмодовар, со неговиот нов филм „Болка и слава“ (Pain and Glory) е во конкуренција за Златна палма...

Со Ивица Димитријевиќ за „Die Unscheinbaren“, неговиот нов, швајцарски театарски ангажман

0
Актерот Ивица Димитријевиќ во саботата (20 април) накратко се врати од Швајцарија, по речиси двомесечен работен престој таму, за во мај одново да отпатува за нови изведби на претставата...

Ефектна нова стоп анимација на PES за освестување за критичноста на ситуацијата со загадувањето...

0
Adam Pesapane, познат под псевдонимот PES, е режисер и аниматор со номинација и за Оскар – за најдобар краток анимиран филм во 2013 со неговиот „Fresh Guacamole“. За мајсторството...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...