Томе Трајков, ударник на македонската стрип кауза: „Уживам следејќи го напредокот на македонскиот стрип...

„Има место за оптимизам, тоа го покажува масовното учество на млади македонски автори на интернационалниот стрип конкурс организиран од наша страна (повеќе од половината беа токму нивни...

Здравко Гиров, стрип автор, илустратор, аниматор … : „Изолацијата е дел од работниот опис...

„Ех, кога ќе ми текне дека како тинејџер мислев оти дното се збирштини како ‘Backstreet Boys’ и слични ...“ - е извадок што би требало да ги...

Владан Дробицки, џез музичар: „Изнесуваме во јавност еден куп млади уметници, желни за музицирање...

Владан Дробицки е еден од најпрепознатливите ликови на нашата џез сцена. Со повеќе од три децении ангажирана присутност, со „Сетстат“ го прават врзивното ткиво на сцената помеѓу...

Перо Георгиев, архитект, дизајнер; цртач-поет: „Светот го впивам со раширени зеници, но го гледам...

Перо Георгиев не престанува да нѐ воодушевува со секоја следна објава на неговите уникатни цртежи органски поврзани со придружниот им текст. Овој префинет цртач-поет (го избегнавме...

Бобан Тотовски, претседател на Македонската еспорт федерација: „Еспортот е катализатор на здравиот гејминг, спротивен...

Подготвувајќи се за овој разговор со Бобан Тотовски, претседателот на Македонската еспорт федерација, кога видов дека е член на управниот одбор и на Меѓународната еспорт федерација...

Сашо Гигов – Гиш: „Сите други контаат дека другите ги контаат – само ние...

Маестро Сашо Гигов – Гиш е полн приказни, јавно знајни и незнајни, од кои за секоја можевме да се изнаприкажеме/изнапишеме. Но, по прелиминарниот муабет, заклучивме дека...

Марјан Костадиновски, пивски експерт: Концептот на The Residents важи и за крафт пивото –...

И самиот сум меѓу не малиот број луѓе што ги познавам, а кои пред да го запознаат Марјан Костадиновски – Мац, немале поим дека во светот...

Со Ристо Вуков – Рико пред одлучувачката трка сезонава, на Ушќе: „Во иднина, каде...

Ристо Вуков – Рико денеска патува за Белград, каде утре ќе тренира, а задутре, в недела - 1 септември, ќе вози трка на легендарната патека Ушќе,...

Предраг Димевски – Пепи, легендарен тату-артист, музичар со меѓународна километража, велосипедист со титули

Предраг Димевски, познат како Пепи, е маркантен лик, и тоа на начин што тврдиме дека не постои средина/друштво во кое би се ‘изгубил’, односно не би...

Огнен Антов, филмски продуцент: „Џган“ ја постави дијагнозата – „Стела“ ќе понуди ‘лек’ за...

Ако се сумира приказната на Огнен Антов, името на продуцентската куќа што ја основал во 2007 година, „Дрим фактори Македонија“, кое има очигледно значење, поконкретно треба...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
scattered clouds
11.8 ° C
14 °
11.8 °
82 %
3.6kmh
40 %
Mon
21 °
Tue
22 °
Wed
26 °
Thu
30 °
Fri
29 °