Home Платна

Платна

Искуство од премиерата на делата на Аниш Капур со Вантаблек; од прва рака

0
Централната изложба на овогодинешното Венециско биенале, „Млекото од соништа“ (The Milk of Dreams), името го позајмува од книга на мексиканската уметница и книжевница Леонора Карингтон (1917-2011) (родена во В....

Маурицио Кателан својствено се осврнува на трагедиите во Украина

0
Италијанскиот неприлагоден (или хиперреално прилагоден ?) уметник Маурицио Кателан (Maurizio Cattelan) не се плаши од смртта; што му дава можност со неа (барем) да ги згрозува оние кои би...

„Бескорисни тела?“ – ИЗВОНРЕДНА изложба на Elmgreen & Dragset во Фондацијата Прада

0
Данско-норвешкото уметничко дуо (Михаел Елмгрен и Ингар Драгсет) познато како Elmgreen & Dragset деновиве ја има запоседнато Фондацијата Прада во Милано со изложбата „Бескорисни тела?“ (Useless Bodies?) распослана на...

Украина пушти и серија NFT-а за обезбедување средства за својата армија и граѓани

0
Младата според просечната возраст, и технолошки добро поткована украинска влада, продолжува да ги модернизира пристапите за обезбедување средства за одбивање на руската инвазија. Последниот нејзин потег е серија NFT-a (од...

Мишо Стојановски со нова награда; овој пат на Саемот за уметност во Форли

0
Уште не сме стигнале да се довоодушевиме на неговиот мозаик со кој победи на конкурсот на тема Дантеевиот „Пекол“, а Мишо Стојановски освои нова награда. На 19-тото издание на Саемот...

Понепознатиот Ротко – неговите поинтимни слики – на хартија

0
Марк Ротко е еден од најзначајните американски сликари препознатлив по големите платна со обоени полиња и висцерална реакција кај ‘посветениците’; а омилени и меѓу богатите колекционери (како Ерик Пакер,...

NFT за ослободување на Асанж стана второ најскапо дигитално уметничко дело

0
За скапата правна битка што основачот на Викиликс, Џулијан Асанж, ја води за да ја спречи својата екстрадиција во САД каде му се закануваат 175 години затвор под обвинение...

Познати уметници со свои верзии на насловни страни на познати албуми; по повод 30-годишнината...

0
„Уметниците играат улога во дефинирањето на една ера, доловувајќи го нејзиното расположение и енергија преку битот или потегот со четката“, пишуваат од Музејот на уметноста на округот Лос Анџелес...

Автопортретите на Ван Гог првпат собрани заедно; и за мета-уметничко доживување

0
Околу една од своите најголеми гордости, „Автопортретот со преврзано уво“ на Винсент ван Гог, лондонската Галерија Кортолд собрала уште 15 автопортрети од истиот уметник, за малата изложба „Ван Гог....

Нурнете длабоко во генијот на Марсел Дишан – лансиран голем бесплатен истражувачки портал посветен...

0
Најпознат по писоарот (Fontaine) што на светот му го откри како уметност (уметничко дело) уште во 1917-та, односно по дефинирањето на концептот за ‘готовата’, редимејд уметност; како и по...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...