Home Платна

Платна

Дејмиен Хрст за новиот, највозбудлив проект на кој досега работел: „Ќе ми помогне да...

0
Што вреди повеќе: оригинално уметничко дело кое постои физички, на хартија, или истото претворено во дигитален уникат, односно NFT (незаменлив токен - non-fungible token), што се продава по иста...

Почина познатиот фотореалист Чак Клоус

0
Познатиот американски уметник фотореалист, Чак Клоус, почина вчера (19 август), на 81 годишна возраст. Се прославил во седумдесеттите и осумдесеттите од минатиот век, со неговите огромни фотореалистични автопортрети, како...

Од промоцијата на годинешните изданија на Стрип центарот на Македонија

0
Стрип центарот на Македонија, во „Фантаст“, уметничкото студио на Емилија и Стојче Тоциновски, вчеравечер приреди промоција на својата издавачка дејност за тековната, 2021-ва година. Пред авторите и останатите присутни,...

Во мисија против заборавот на домашното стрип-наследство: интервју со Александар Стеванов

0
Автор: Јагода Василева Со поддршка на Министерството за култура, неодамна беше објавен третиот том на публикацијата „Визуелна хроника на македонскиот стрип“. Станува збор за најнова авторска творба на стрип-хроничарот Александар...

Дигитални икони/византиска уметност

0
„Два се стожерите при создавањето на иконата. Првиот е цртежот, кој ги изразува историските моменти од кои зависи идентитетот што на конкретен светител му го дале неговите личносни односи...

(Уште) 3 графики од Ева Петковска

0
Споделуваме дел од она што Ева Петковска го сработила во текот на неодамна завршената школска година по предметот графика на Академијата за ликовни уметности во Равена, Италија (ABA Ravenna)....

Дело на Дејвид Боуви купено на депонија ‘за беспари’, се очекува да се продаде...

0
Минатото лето, неидентификувана личност пребарувајќи предмети изложени на влезот на депонија во канадската покраина Онтарио, со чие купување се донирало за добротворни цели, си купила слика, портрет, за која...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...