Генијалниот детски цртеж, или „така зборуваше Пикасо“

„Секое дете е уметник. Проблемот е како да останеме уметници кога ќе пораснеме“, е познат цитат од Пабло Пикасо. Генијот на модерната уметност во детскиот цртеж што за некои...

Bakuman – манга од која ќе научите како се прави манга

Првото за што треба да им се оддаде признание на авторите на мангата Bakuman („оживеана“ и во аниме) е што успеале да направат приказна концентрирана на објаснување на процесот...

Стрип експеримент: „Овде има многу лоши“

Концептот беше двајцата – возрасен и речиси 5-годишно дете – да цртаат наизменично по еден кадар, почнувајќи од детето, без однапред смислена приказна. Детето, без никакво претходно наведување од...

„Протрузија“, изложба на Наневски, Сековски и Шемов – „Метафора за чувството кое го обележува...

„Денес е сè поизвесно дека развојот на општествената сфера и динамиката на релациите речиси и да не зависат од елитните форми на уметност, академската сфера и научните сознанија, ниту...

Од миксот на религиска уметност со висока мода произлегла најпосетената изложба во светот во...

„Рајски тела: Мода и католичка имагинација“ (Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination), била најпосетена изложба во светот во 2018 година, покажуваат резултатите од годишното глобално истражување...

Отсуството на уништените фрески на Тјеполо во Втората светска војна, најдобро поентира на односната...

Фрапантно звучи податокот дека речиси 65% од историските монументи во Милано биле оштетени или целосно уништени во текот на Втората светска војна. Поголем дел...

„Го видовме и запознавме Чак Клоус“ – приказ на Ева Петковска и Мишо Стојановски...

„Неочекувано сензационално“, е првиот впечаток што ни го пренесоа нашите ‘репортери’ Ева Петковска и Мишо Стојановски (нивни се и фотографиите употребени во текстов), од вчера отворената изложба...

Триумфот на „дегенеративната уметност“ над нацизмот – на креативноста над злото, во делата на...

‘Фирерот’ чека да биде фрлен/удавен во базен полн со некоја чудна мешавина, „направена од познати слики што Хитлер ги изложил на изложба на дегенеративна уметност“. Во мешавината,...

Уметност на моментот, во знакот на маските (и останатата опрема против КОВИД-19)

Само „Мона Лиза“ на Леонардо да Винчи доби две свои прилично популарни обработки откако се на сила мерките за заштита од КОВИД-19: едната на мултидисциплинарниот американски уметник...

Францускиот претседател не дозволил „Спасителот на светот“ да биде изложен во Лувр

Сагата за најскапо продаденото уметничко дело на сите времиња - сликата „Спасителот на светот“ (Salvator Mundi) која во 2017-та година се продаде за 450 милиони долари на...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
82 %
1kmh
75 %
Fri
12 °
Sat
16 °
Sun
19 °
Mon
19 °
Tue
18 °