Home Платна

Платна

Дејмиен Хрст со крила на пеперутки ја ‘фаќа’ и ‘балсамира’ идеалната убавина … и...

0
Пеперутките не престануваат да го скокоткаат креативниот стомак на Дејмиен Хрст (Damien Hirst). И на неговите нови слики се вртат безброј пеперуткини крила, во концентрични кругови, инспирирани од мандалата,...

„Кодови“ – или како уметник може да се соголи без да се изложи на...

0
Што сакам, а што од тоа треба да кажам, како уметник? И откако ќе си одговорам, како да го направам тоа за да ја постигнам потребната взаемност со публиката,...

Почина познатиот фотореалист Чак Клоус

0
Познатиот американски уметник фотореалист, Чак Клоус, почина вчера (19 август), на 81 годишна возраст. Се прославил во седумдесеттите и осумдесеттите од минатиот век, со неговите огромни фотореалистични автопортрети, како...

Ева и Мишо во Болоња со Моне и импресионистите, од кои некои првпат излезени...

0
Рестартирањето на изложбената активност во Палатата Албергати во Болоња по над петмесечната пауза, не можело да биде одбележано на посимболичен, понепокорен во однос на „новата нормалност“ начин – со...

Тазе галерија „за 5“ = 4 графики + 1 цртеж

0
Да не должиме; ако не ги знаете Ева (Петковска) и Мишо (Стојановски), често ни даваат поводи за пишување и споделување на нивната уметност; затоа редовно ги следиме; на patem.mk...

Акварели на Хитлер понудени на аукција заплени германската полиција поради сомневање дека се фалсификат

0
Три акварели што му се припишуваат на Адолф Хитлер, а понудени на аукција во Германија, се запленети од германската полиција поради сомнение дека се фалсификати. На делата се насликани...

Дејвид Хокни е уметничиште и кога црта на iPhone – наскоро излегува и монографија...

0
Кога уметникот со второ најскапо продадено дело на сите времиња (меѓу продадените од живи уметници), Дејвид Хокни, увидел дека може да креира уметнички дела на iPhone, покрај од откривањето...

„Претпоставувам, има нешто и понатаму“

0
Кликнете за поголема слика

Christie’s за 432.500 долари првпат продаде уметничко дело создадено од вештачка интелигенција

0
Британската Christie’s вчера стана прва аукциска куќа што продала уметничко дело создадено од алгоритам/вештачка интелигенција, и тоа по цена скоро 45 пати повисока од проценетата. На аукцијата на Prints &...

Се топат глечерите, одамна згаснала и „златната ера на Холивуд“, ќе се стопи и...

0
Леонардо ди Каприо нѐ воодушеви отелотворувајќи ги актерите чија кариера пропаѓала/пропаднала заедно со „златната ера“ на Холивуд, во последното маестрално остварување на Квентин Тарантино. Веројатно оттука му дошла инспирацијата...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...