Платна

Скулпторот Џес Фан го потенцира апсурдот што стои зад идејата за другиот, ‘различниот’, користејќи...

0
Најголем дел од човечкото тело е вода и останат ‘материјал’ кој е ист кај сите луѓе. А, сепак, разликите во меланинот кој го имаме одвај по неколку грама, се...

Зошто Лусиен Фројд го одрекувал авторството на машки акт за кој експерти покажуваат дека...

0
Пред речиси 25 години, колекционер од Швајцарија на аукција купил слика - машки акт, од тогаш уште живиот (починат во 2011) Лусиен Фројд. Набрзо големиот британски уметник, внук на...

Изложба што не смее да се пропушти: Жарко Јакимовски, ретроспектива

0
Вчеравечер, во Музејот на град Скопје, беше отворена изложба на еден од најзначајните современи македонски уметници, Жарко Јакимовски. Иако ретроспективна, на изложбата, поради ограниченоста на просторот, воглавно може да се...

Јулија Барбун, уметница: „Изложбата ‘Извор’ ја покажува величината на секоја жена, од која сѐ...

0
„Врелото претставено преку изложбата ‘Извор’ на Јулија Барбун извира од две земји километри оддалечени една од друга. Едната раширена на два континенти, а другата сосем мала, но доволна да...

Уметница со своја крв си тетовира тетоважи откриени на мумија. Зошто? Не знае(ме)

0
Како по светот да нема доволно уметници со издржани концепти, одредени галерии на петте минути слава се надеваат од проекти кои освен звучни зборчиња во ‘насловот’ и евентуално ‘поднасловот’...

Џејмс Камерон: „Целата ДНК на моите филмови е во цртежите што ги правев уште...

0
Огромните буџети со кои располага за реализација на своите револуционерно амбициозни визии еден од најмоќните филмски играчи, Џејмс Камерон, секако не објаснуваат зошто неговите филмови последователно ја креваат нашата,...

Мозаикот на Мишо Стојановски победи на конкурсот на тема „Пеколот“

0
Очекувано, барем според нашето скромно мислење, иако не за сметка за нашата возбуда, Мишо Стојановски победи на конкурсот за мозаик распишан по повод 700-годишнината од смртта на Данте Алигиери,...

Дејвид Хокни му дал ‘бинго’ на Mr Bingo, откако купил негови подметнувачи за чаши

0
Асистентот на Дејвид Хокни, знаејќи дека ќе му направи ќеиф на својот шеф кој е страстен пушач, му купил подметнувачи за пивски чаши украсени со минималистички цртеж на пепелник...

„Новите дела на Аниш Капур ветуваат откровение“ – вели кураторот на изложбата одложена за...

0
Познато е кога (ако развојот на пандемиската ситуација не ја одложи одново) ќе се одржи големата изложба на Аниш Капур во Венеција, каде првпат ќе може да се видат...

Топењето на восочните Руперт и Лаклан Мердок, Џери Салц го прогласи за најдобро во...

0
Деновиве, поточно во саботата (6-ти ноември), во црква на периферијата на Мелбурн што веќе не се користи за богослужби, британскиот уметник добитник на Тарнеровата награда во 2004-та година, Џереми...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...