„Протрузија“, изложба на Наневски, Сековски и Шемов – „Метафора за чувството кое го обележува...

„Денес е сè поизвесно дека развојот на општествената сфера и динамиката на релациите речиси и да не зависат од елитните форми на уметност, академската сфера и научните сознанија, ниту...

Од Биеналето на Цртеж – Скопје 2018 (галерија)

Вчера се одржа централниот настан на „Остен – уметност на хартија“, на кој беше отворена изложбата и беа доделени наградите на педесеттото јубилејно издание на Светската галерија на карикатури...

Од отворањето на самостојната изложба на Стефан Димовски во МКЦ

„Кога ќе видиме било која од овие слики, гледаме еден момент на тенденциозна комуникација со посматрачот на сликата. Верувам дека и вие кога сте во овој простор, наеднаш сте...

Гигантските скулптури на матка, од Damien Hirst, и официјално отворени за јавноста во Катар

Во главниот град на Катар, Доха, отворени се за јавноста 14 колосални скулптури во бронза на британскиот уметник Damien Hirst, што прикажуваат различни фази од зачнување до раѓање на...

David Hockney е новиот најскап жив ликовен уметник

Портокаловото „Куче балон“ (Balloon Dog) не е веќе најскапо продадено дело на жив уметник. Jeff Koons, светскиот рекорд од 2013 кога споменатата негова скулптура се продаде за 36.8 милиони...

Уметност за „очите“ на алгоритмите го помага соживотот на луѓето и вештачката интелигенција

Колку повеќе од одлуките во важни сфери како здравствената заштита, сообраќајот, безбедноста ..., човештвото им ги препушта на компјутерите, толку е поитно да се разбере како машините гледаат на...

„Накратко за Глаголот“

Кликнете за зголемување на сликата

„Когнитивна дисонанца“

Кликнете за зголемување на сликата

Го посетивме Музејот Zepter – првиот приватен музеј на уметност во Србија

При неодамнешната посета на Белград, откако го видовме „Чудото на какофонијата“, останавме во чудо следејќи ја препораката на нам многу драга личност, да не го одминеме првиот приватен музеј...

Christie’s за 432.500 долари првпат продаде уметничко дело создадено од вештачка интелигенција

Британската Christie’s вчера стана прва аукциска куќа што продала уметничко дело создадено од алгоритам/вештачка интелигенција, и тоа по цена скоро 45 пати повисока од проценетата. На аукцијата на Prints &...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
drizzle
9 ° C
9 °
9 °
100 %
0.5kmh
75 %
Fri
12 °
Sat
14 °
Sun
19 °
Mon
19 °
Tue
16 °