Платна

За шалтерските работи

0
Кликнете за поголема слика

Со култура против климатските промени – Olafur Eliasson во Лондон го продолжи проектот „Ice...

0
На 11 декември беше отворен нов проект на познатиот исландско-дански уметник Olafur Eliasson, на отворен, јавен простор во Лондон. Како повик за акција против климатските промени, блокови мраз донесени...

Кинескиот уметник во егзил, Ai Weiwei, го дизајнираше новото знаме на човековите права

0
Светски познатиот кинески уметник и активист, Ai Weiwei, уште како дете, како син на поетот Ai Qing, кој бил означен како „народен непријател“ поради своите стихови и политички ставови...

„Претпоставувам, има нешто и понатаму“

0
Кликнете за поголема слика

„Од маска до …“

0
Кликнете за зголемување на сликата

Досега невидени фотографии на Basquiat, од сесија за Miyake, сработена без разменет збор со...

0
На почетокот на 1981 година, за Jean-Michel Basquiat, кој тогаш имал 20 години, почнал периодот што ќе ја дефинира неговата кариера. Во наредните година-и-пол ги создал петте клучни дела:...

„Протрузија“, изложба на Наневски, Сековски и Шемов – „Метафора за чувството кое го обележува...

0
„Денес е сè поизвесно дека развојот на општествената сфера и динамиката на релациите речиси и да не зависат од елитните форми на уметност, академската сфера и научните сознанија, ниту...

Од Биеналето на Цртеж – Скопје 2018 (галерија)

0
Вчера се одржа централниот настан на „Остен – уметност на хартија“, на кој беше отворена изложбата и беа доделени наградите на педесеттото јубилејно издание на Светската галерија на карикатури...

Од отворањето на самостојната изложба на Стефан Димовски во МКЦ

0
„Кога ќе видиме било која од овие слики, гледаме еден момент на тенденциозна комуникација со посматрачот на сликата. Верувам дека и вие кога сте во овој простор, наеднаш сте...

Гигантските скулптури на матка, од Damien Hirst, и официјално отворени за јавноста во Катар

0
Во главниот град на Катар, Доха, отворени се за јавноста 14 колосални скулптури во бронза на британскиот уметник Damien Hirst, што прикажуваат различни фази од зачнување до раѓање на...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...