Платна

Christie’s за 432.500 долари првпат продаде уметничко дело создадено од вештачка интелигенција

0
Британската Christie’s вчера стана прва аукциска куќа што продала уметничко дело создадено од алгоритам/вештачка интелигенција, и тоа по цена скоро 45 пати повисока од проценетата. На аукцијата на Prints &...

Го видовме „Чудото на какофонијата“ во Белград

0
За да не остане „чудо невидено“, отпатувавме до Белград да ја видиме меѓународната манифестација од областа на визуелните уметности, Октомвриски салон, чие педесет и седмо издание, под наслов „Чудото...

За стрип великанот Игор Кордеј, по личен повод

0
Игор Кордеј, еден од најдобрите стрип цртачи на сите времиња (за мене и на светско ниво, а општо е прифатено дека ова важи за просторите на поранешна Југославија), е...

Jenny Saville му го украде „моментумот“ на Banksy – стана најскапа жива уметница

0
Перформансот што во петокот (петти октомври) во аукциската куќа Sotheby's го приреди британската ѕвезда на уличната уметност која ја знаеме под брендот Banksy, а нејзиниот личен идентитет е непознат,...

„Добродојдовте во клубот“

0
Кликни за зголемување на сликата

„Линија на хоризонтот“

0
Кликни за зголемување на сликата

Alan Ford ретро; „Mangia“ серијал: Кога Групата TNT го спасуваше светот од наследниците на...

Уште во „комунизмот“, малку пред распаѓањето на Југославија, со сериозно исчекување ги проверував трафиките за нов број од Alan Ford серијалот за борбата против „Mangia“. Со неговите 15 епизоди...

Ева Петковска и Мишо Стојановски – уметници за кои допрва ќе слушаме

0
Не ни требаше посебна „проникливост“ за уште во насловот да тврдиме дека ќе претставиме уметници за кои допрва ќе слушаме. Талентот на Ева Петковска и Мишо Стојановски, и нивното...

GIF-уметници за GIF-љубители

0
Едноставно да го наречеме уметнички израз што стои, односно се движи меѓу фотографијата и видеото, GIF-от (Graphics Interchange Format) ја има предноста во однос на двете со својот „блиц“...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...