Платна

Фредерик Бегбеде визави Маурицио Кателан: „Скандалот е медиум што не треба да се злоупотребува,...

0
Седнуваат да разговараат пред камера еден од најзначајните галеристи на денешницата, Емануел Перотан, и еден од најзначајните писатели, Фредерик Бегбеде (инаку, омилен писател на Перотан). Која им е темата на...

Мишо Стојановски ‘го препеал’ „Пеколот“ на Данте во мозаик; по повод 700-годишнината од смртта...

0
Во годинава на јубилејната, 700-та годишнина од смртта на Данте Алигиери (деновиве одбележана и кај нас со 21-то издание на Неделата на италијанскиот јазик организирана од Амбасадата на Италија...

Зарем ѝ треба модерна реинтерпретација на Бошовата „Градина на земните задоволства“?

0
Ремек-делото на Хиеронимус Бош, „Градината на земните задоволства“, е исклучително податливо за интерпретации, но преовладува толкувањето дека главната цел му е да ги дијагностицира човечките падови, лични и колективни,...

Керамичката уметност денес – изложба „Глинен поп(-арт)“

0
Иако керамиката често ја доживуваме повеќе како занает отколку како уметност (дури и во уметничките школи главно се образуваат дизајнери на керамика за потребите на индустријата), оваа уметност одамна...

Рекорден промет на пазарот на современа уметност, со голем придонес од продажбата на NFT-а

0
По пандемискиот пад од 34% на пазарот на современа уметност, истиот успеал силно да се поврати, особено со оглед на околностите на здравствената криза, со рекордни (за овој сегмент...

Видете ги колажите на Џармуш, кои ‘скришно’ ги правел 20 години

0
Големиот Џим Џармуш уште на почетокот на својата, сега веќе 40-годишна кариера, јасно го нашол/знаел својот филмски сензибилитет. Зашто никогаш не почувствувал потреба да го изневери. Дури и во...

„Украдената златна WC шолја ‘Америка’ е стопена“ – губат надеж и органите на прогонот

0
Функционалната тоалетна школка од 18-каратно злато, уметничкото дело на Маурицио Кателан наречено „Америка“, на 14 септември 2019 година беше украдена од изложба во палатата Бленам, во округот Оксфордшир, Обединето...

За стрип маестрото Крис Вер; по повод изложбата „Чикашките стрипови: од 1960-тите до денес“

0
Во Музејот на современата уметност во Чикаго (MCA) трае изложбата „Чикашките стрипови: од 1960-тите до денес“, која се осврнува на стрип историјата на градот во кој оваа уметност не...

Гугенхајм Билбао со ‘низок удар’ ја појачува кампањата за реновирање на цветната скулптура на...

0
Шпанскиот огранок на Гугенхајм, сместен во Билбао, во јуни лансираше краудфандинг кампања за собирање 100.000 евра потребни за реновирање на цветната склуптура поставена на влезот на музејот, а имено...

Дејмиен Хрст за новиот, највозбудлив проект на кој досега работел: „Ќе ми помогне да...

0
Што вреди повеќе: оригинално уметничко дело кое постои физички, на хартија, или истото претворено во дигитален уникат, односно NFT (незаменлив токен - non-fungible token), што се продава по иста...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...