16/07/2019

Проектот на Robert Morris од 1969, што ги најави „имерсивните“ видео инсталации, рекоструиран за...

Њујоршкото The Armory Show е водечки саем - културна дестинација на која организаторите, откако ќе ја откријат, ја покажуваат најважната уметност од тековниот и претходниот век. Вклучува...

Поживо и поцелосно искуство на ван Гог досега немало: „Van Gogh, Starry Night“ –...

Извонредно искуство беше да се доживее оживеаната уметност на Винсент ван Гог во филмот „Loving Vincent“ (2017), што е во целост рачно, вангоговски насликан, со дури 65...

Damien Hirst дизајнирал апартман за 100.000 долари од вечер во ресортот на „емпатичните за...

Сопствениците на „Palms Casino Resort“ во Лас Вегас, браќата Frank и Lorenzo Fertitta, кои богатството освен од оние што се борат со среќата во нивните казина, го...

Римскиот тиран Нерон се заканува и денеска од хиперреалната скулптура на шпански уметник

Римскиот император Нерон е познат како исклучително свиреп – го наредил дури и убиството на мајка му, а врвот на неговиот терор бил достигнат со големиот пожар...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е...

Во минијатурниот музеј „Salvator Mundi“ може „вистински“ да се види најскапо продадената слика, иако...

„Salvator Mundi“ (Спасителот на светот) на Леонардо да Винчи во 2017 година на аукција на Christie's стана најскапо продадена слика кога и да е, со цена од...

Anish Kapoor vs Stuart Semple – битката за најцрната црна боја продолжува

Во 2016, родениот во Индија британски уметник Anish Kapoor, во најмала рака ги зачуди колегите кога си обезбеди ексклузивни права за користење на најцрниот од црните пигменти,...

Од дневникот на SK вампирка: Сѐ додека има принцови спремни да ја бакнат

Кликнете за поголема слика (Scroll down for the english version)

Интервју: Тоде Блажевски, карикатурист и стрип-автор

Стрип-авторот и посветениот промотор на деветтата уметност во Македонија, Александар Стеванов, до редакцијата на patem.mk испрати интервју што го направил со карикатуристот и стрип-авторот Тоде Блажевски,...

Акварели на Хитлер понудени на аукција заплени германската полиција поради сомневање дека се фалсификат

Три акварели што му се припишуваат на Адолф Хитлер, а понудени на аукција во Германија, се запленети од германската полиција поради сомнение дека се фалсификати. На делата...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
few clouds
22 ° C
22 °
22 °
53 %
6.2kmh
20 %
Mon
18 °
Tue
17 °
Wed
22 °
Thu
23 °
Fri
25 °