15/07/2019

Со култура против климатските промени – Olafur Eliasson во Лондон го продолжи проектот „Ice...

На 11 декември беше отворен нов проект на познатиот исландско-дански уметник Olafur Eliasson, на отворен, јавен простор во Лондон. Како повик за акција против климатските промени, блокови мраз донесени...

Кинескиот уметник во егзил, Ai Weiwei, го дизајнираше новото знаме на човековите права

Светски познатиот кинески уметник и активист, Ai Weiwei, уште како дете, како син на поетот Ai Qing, кој бил означен како „народен непријател“ поради своите стихови и политички ставови...

„Претпоставувам, има нешто и понатаму“

Кликнете за поголема слика

„Од маска до …“

Кликнете за зголемување на сликата

Досега невидени фотографии на Basquiat, од сесија за Miyake, сработена без разменет збор со...

На почетокот на 1981 година, за Jean-Michel Basquiat, кој тогаш имал 20 години, почнал периодот што ќе ја дефинира неговата кариера. Во наредните година-и-пол ги создал петте клучни дела:...

„Протрузија“, изложба на Наневски, Сековски и Шемов – „Метафора за чувството кое го обележува...

„Денес е сè поизвесно дека развојот на општествената сфера и динамиката на релациите речиси и да не зависат од елитните форми на уметност, академската сфера и научните сознанија, ниту...

Од Биеналето на Цртеж – Скопје 2018 (галерија)

Вчера се одржа централниот настан на „Остен – уметност на хартија“, на кој беше отворена изложбата и беа доделени наградите на педесеттото јубилејно издание на Светската галерија на карикатури...

Од отворањето на самостојната изложба на Стефан Димовски во МКЦ

„Кога ќе видиме било која од овие слики, гледаме еден момент на тенденциозна комуникација со посматрачот на сликата. Верувам дека и вие кога сте во овој простор, наеднаш сте...

Гигантските скулптури на матка, од Damien Hirst, и официјално отворени за јавноста во Катар

Во главниот град на Катар, Доха, отворени се за јавноста 14 колосални скулптури во бронза на британскиот уметник Damien Hirst, што прикажуваат различни фази од зачнување до раѓање на...

David Hockney е новиот најскап жив ликовен уметник

Портокаловото „Куче балон“ (Balloon Dog) не е веќе најскапо продадено дело на жив уметник. Jeff Koons, светскиот рекорд од 2013 кога споменатата негова скулптура се продаде за 36.8 милиони...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
few clouds
22 ° C
22 °
22 °
53 %
6.2kmh
20 %
Mon
18 °
Tue
17 °
Wed
22 °
Thu
23 °
Fri
25 °