Ноевите арки на нашето време – архитектура прилагодена на новата климатска ‘нормалност’

Поплавите се новата нормалност и архитектурата мора да се прилагоди на оваа климатската реалност - поплавувањето на урбаниот простор, порачуваат од Roca London Gallery со изложбата „Морска...

За колекцијата антиквитети на уапсениот тајкун Васил Божков, и колекционерството од таков вид

По апсењето на бугарскиот тајкун Васил Божков (на 31 јануари) нашироко се отворија и прашањата поврзани со вредните колекции на антиквитети што ги поседуваат нему помалку-повеќе сличните...

LEGO во соработка со Камил Волала претстави концепт и за 2D креативно изразување/градење

LEGO ‘коцките’ се омилени меѓу децата и возрасните кои сакаат да си ‘играат’ архитекти или скулптори, односно да се изразат низ 3D дизајни. Но, сега данскиот гигант...

Оливер Павиќевиќ веќе не знае за носталгија – во VR си ги рекреира и...

Често (веројатно) сите нѐ напаѓа носталгија по некои некогашни места/времиња, од која немаме одбрана додека не ни помине. Родениот белграѓанец, Оливер Павиќевиќ, моментално со миланска адреса, одлучил...

Парискиот Музеј Орсе вработи резидентен Instagram уметник, кој фантазира како големите импресионисти би ги...

Парискиот Музеј Орсе (Musée d'Orsay), со нов проект на Instagram, ја зголемува ‘видливоста’/интересот за уметниците од својата колекција без конкуренција, импресионисти и постимпресионисти (Моне, Мане, Дега, Реноар,...

Пазарот за нацистички сувенири расте – сведочат многуте фалсификати, а на ‘моментот’ не се...

Сѐ почесто читаме за аукции/продажби на нацистички сувенири, кои ‘некако’ коинцидираат со подемот на популистичките политичари, десничари, чии пораки на митинзите некои „погрешно“ ги разбираат, па се...

За да живеете подолго, одете на изложби – сугерира медицинска студија

Посета на само една изложба на уметност годишно, може да му додаде години на вашиот живот – тврди медицинска студија објавена деновиве во British Medical Journal. ...

Патот до ‘пеколот’, уметникот Симоне Фугацото си го поплочи насликувајќи мајмуни во кампања против...

„Патот до пеколот е поплочен со добри намери“, е соодветната илустрација за илустрацијата што се покажа несоодветна за кампањата против расизмот во италијанската Серија А, во која...

Освојте слика на Пикасо во хуманитарна лотарија со лоз од 100 евра

Ако скенирате фискални сметки и немате среќа во наградната игра на УЈП - „Мој ДДВ #MojaНаграда“, или ако сте добиле поврат на платениот ДДВ/некоја од наградите од...

Герхард Рихтер фрлил свои скици во ѓубре – некој ги нашол и се обидел...

Сите ние знаеме да фрламе во ѓубре сѐ уште употребливи работи, што нам не, но на некој друг можеби му требаат, па ако ги најде, одлично, имаме...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
8 ° C
8 °
8 °
75 %
1.5kmh
0 %
Thu
10 °
Fri
9 °
Sat
9 °
Sun
12 °
Mon
9 °