„Жолта стрела“ – збирка раскази од Виктор Пелевин

Светот во кој живее и единствениот што човештвото го познава е воз, кој патува без можност да запре, кон урнат мост. Луѓето во расказот што е носечки во збирката...

Мечувањето со Star Wars лајтсејбери стана официјален спорт во Франција

Во Франција се отвори можност фановите на Star Wars повеќе од кога и да е да си ги остварат фантазиите. Тамошната Федерација за мечување (Fédération française d'escrime...

На аукција оди огромната колекција филмски постери на „најголемиот фан на филмот“ во Лондон,...

Огромна колекција од филмски постери, сопственост на електричар во лондонското метро кој од вработените во кината бил сметан за „најголем фан на филмот“ во главниот град на...

„Живот во време на коронавирус“, во Равена, со нашите Ева и Мишо

Нашите Ева Петковска и Мишо Стојановски, младите уметници и веројатно најчести гости во содржини на patem.mk, коронавирус пандемијата ја поминуваат во најтешко погодената Италија, и тоа во...

„Окото на Саурон“ прогледа од највисокиот облакодер во Сан Франциско

Со заоѓањето на сонцето на „Халовин“, граѓаните на Сан Франциско - оние незапознаените со петицијата Change.org, ги изненадил огнениот поглед на Окото на Саурон, симболот на Мрачниот Господар од...

Гаетано Пеше ги разбесни феминистките со скулптура против патријархатот, на Миланската недела на дизајнот

Иако замислена како критика на патријархатот, монументалната скулптура на Гаетано Пеше (Gaetano Pesce), италијанскиот архитект, дизајнер и скулптор, изработена за Миланската недела на дизајнот 2019, ги разбесни...

НАСА претстави „Галаксија на ужасите“ по повод Ноќта на вештерките

Откако во НАСА почнале да ги каталогизираат екстрасоларните планети, откриле над 4.000, а повеќето од нив во последниве 15 години, благодарение на сега ‘пензионираниот’ вселенски телескоп Кеплер....

Aphex Twin во нов, овој пат црвен напад

Така беше пред „Syro“, слична кампања му претходеше и на „Collapse“, а и сега, поточно претходнава недела, иконичното лого на Aphex Twin, овој пат во нова, црвена...

Iggy Pop ќе биде извршен продуцент на претстојната документарна серија, „Punk“

„Кумот на панкот“, како што го нарекуваат James Newell Osterberg Jr., познат по сценското име Iggy Pop, ќе биде извршен продуцент на документарната серија од четири епизоди, „Punk“, на...

Одмор за очите од ‘бескрајните’ екрани во базен на покрив со ‘бескраен’ поглед на...

Во време кога најчесто гледаме во екраните на мобилните уреди, производителите на истите веќе трета година ни нудат ‘бескрајни’ дисплеи (‘без рамки’; почнувајќи од април 2017 кога...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
broken clouds
12 ° C
12 °
12 °
82 %
1kmh
75 %
Fri
12 °
Sat
16 °
Sun
19 °
Mon
19 °
Tue
18 °