Патот до ‘пеколот’, уметникот Симоне Фугацото си го поплочи насликувајќи мајмуни во кампања против...

„Патот до пеколот е поплочен со добри намери“, е соодветната илустрација за илустрацијата што се покажа несоодветна за кампањата против расизмот во италијанската Серија А, во која...

11 практични совети за (млади) уметници, нетрпеливи да бидат препознаени

Секоја година илјадници уметници со соодветно, уметничко образование, бараат начин или место да го стават својот печат во светот на уметноста. И додека патиштата за успех се...

Њујоршкиот Квинс музеј „оживеал“ Руб Голдбергова апсурдна машина

Кога во њујоршкиот Квинс музеј (Queens Museum) дознале дека во тек е патувачка изложба низ Америка посветена на Руб Голдберг (Rube Goldberg), веднаш одлучиле оти мора да...

Wired25 конференција: „Иконите“ на технологијата затечени од несаканите ефекти на нејзиниот прогрес

Вчера заврши конференцијата што почна на 12 октомври во Сан Франциско, по повод 25-годишнината на влијателниот американски месечник фокусиран на технологијата и на тоа како нејзиниот развој ја менува...

Освојте слика на Пикасо во хуманитарна лотарија со лоз од 100 евра

Ако скенирате фискални сметки и немате среќа во наградната игра на УЈП - „Мој ДДВ #MojaНаграда“, или ако сте добиле поврат на платениот ДДВ/некоја од наградите од...

Квантитетот води до квалитет на идеите во креативната индустрија – порачува новиот „WeTransfer Ideas...

„Идеите се хаотичен бизнис во кој има слепи улици, погрешни свртувања и ‘фалш’ почетоци. За да го разбереме светот на идеите, во 2018 го креиравме првиот „WeTransfer...

„Борбата за Вебот е една од најважните каузи на нашето време“, порачува на 30-годишницата...

На 30-годишницата од World Wide Web или „светската мрежа“, нејзиниот креатор, Тим Бернерс-Ли, се осврнува на тоа како неговиот изум го промени светот последниве три децении, но...

Пазарот за нацистички сувенири расте – сведочат многуте фалсификати, а на ‘моментот’ не се...

Сѐ почесто читаме за аукции/продажби на нацистички сувенири, кои ‘некако’ коинцидираат со подемот на популистичките политичари, десничари, чии пораки на митинзите некои „погрешно“ ги разбираат, па се...

Лувр прави „преводи за носот“ на ремек-дела од својата колекција во соработка со врвни...

Вообичаено е претворањето на книжевно дело во филм; книга да биде инспирација за музика и обратно; слика за книга и обратно ... Но, благодарение на новата соработка...

Истражување на „мозочните мапи“ на уметници кои сликаат со стапалата отвора перспективи за медицината

Од прстите на стапалата ретко кој може посебно да ги контролира дури и големите, а кога се во прашање прстите на дланките, науката одамна ги има...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
8 ° C
8 °
8 °
75 %
1.5kmh
0 %
Thu
10 °
Fri
9 °
Sat
9 °
Sun
12 °
Mon
9 °