Папата воодушевен од новиот „побожен“ клон на играта Pokémon Go

Според поговорката, „ако не можеш да ги победиш, придружи им се“, Римокатоличката црква во својата мисија, конкретно за привлекување на вниманието на младите, ќе ги користи мобилните телефони, со...

Corn и Алек, скејтери: Скејт културата во Скопје „вози“ нагоре, конечно „подмачкана“ од локална...

Движејќи се низ градов во последно време гледав/насетував дека се случува некое заживување на скејт културата во Скопје. А потврда дека е така добив уште на почетокот од разговорот...

Wired25 конференција: „Иконите“ на технологијата затечени од несаканите ефекти на нејзиниот прогрес

Вчера заврши конференцијата што почна на 12 октомври во Сан Франциско, по повод 25-годишнината на влијателниот американски месечник фокусиран на технологијата и на тоа како нејзиниот развој ја менува...

Joy Division Orchestrated – проект на Peter Hook, басистот на (веројатно) највлијателниот бенд на...

Големите („Г-то“ ќе беше големо и ако зборот се најдеше во средината на реченицата) Joy Division ќе прозвучат во изведба на оркестар за класична музика во лондонската Royal Albert...

Слушнете ја новата верзија на „Bang Bang“ од Bowie, што ексклузивно ја сподели Iggy...

Деновиве, конкретно на 28 септември, Iggy Pop во неговата емисија на BBC Radio 6 Music, „Iggy Confidential“, пушти ексклузива - досега нечуена верзија на песната „Bang Bang“ на David...

„Колапсот“ според Aphex Twin доаѓа на 14 септември – „Црната дупка“ веќе зјае во...

Новиот албум на Aphex Twin, „Collapse EP“ (Warp Records; всушност се работи за EP - extended play), излегува на 14 септември. За првиот сингл - „привју“ за албумот, „T69...

„Жолта стрела“ – збирка раскази од Виктор Пелевин

Светот во кој живее и единствениот што човештвото го познава е воз, кој патува без можност да запре, кон урнат мост. Луѓето во расказот што е носечки во збирката...

12 величествени колекции икони за Android

Ако сте како авторот на овој текст, односно, не престанувате да ја барате „совршената“ колекција икони (icon pack) за вашиот Android смартфон, оправдувајќи се дека неговиот екран (особено почетниот)...

Канцеларијата што секаде ја носите, а (можеби) не ја користите

Со години, особено од почетокот на ерата на паметните телефони, ја слушаме фразата за канцеларијата што можеме секаде да ја носиме со себе. Но, впечаток е дека недоволен број...

Ако веќе пушите – пушете луле

Уживањето тутун е штетна навика, вели официјалната медицина, иако има доктори кои тврдат дека пушењето е дури и корисно, особено кога се консумира чист тутун, без адитиви. Ако сте...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
overcast clouds
13 ° C
13 °
13 °
76 %
4.6kmh
90 %
Fri
13 °
Sat
16 °
Sun
19 °
Mon
19 °
Tue
18 °