Ресто

Женската убавина низ вековите

0
Пишува Александра Ристески Дел 1 Ќе чуеме многу често: „Убавината на жената е во нејзините очи“, „среќната жена е убава жена“, „интелигенцијата е убава“ ... Иако, се сложуваме, помалку–повеќе, со сите вакви...

„Храмина“ – блог за достојно продолжување на нашата долга јазикотворечка традиција

0
Заветната порака на големиот Блаже Конески која времињата бараат пак и пак воодушевено да се цитира - „Јазикот е нашата татковина“, е добро примена, разбрана и спроведена од дипломираните...

Дејвид Боуви ќе добие втора восочна фигура во „Мадам Тисо“, а музејот објави како...

0
Кога во 1983-та година Дејвид Боуви им позирал на уметниците од лондонски „Мадам Тисо“ за потребите на првата восочна фигура со негов лик во музејот, бил прилично проактивно вклучен...

„Не плети лесо“ – нов филм и спектакуларен настан ‘спакуван’ од Бојан Петковски

0
Ретки се професионалците во земјава (не само) од научно-културните дејности кои со потребната компетенција, посветеност, постојаност, ентузијазам и креативност си ја работат работата. Пофалбите во оваа смисла за етнокореологот уметник...

И „Кристис“ ‘пријави’ рекордна година, со 7,1 милијарди долари од продажби

0
Дека годинава била добра за продавање уметност, по годишниот извештај на „Сотбис“, покажува и соодветниот на ривалската аукциска куќа, „Кристис“. Британската куќа стара 255 години, која во 2017-та го...

Фудбалерот Рашворд, автор на детска книга бестселер: „Немаше многу книжевни ликови со кои како...

0
Оние кои барем малку следат фудбал сигурно го знаат извонредниот напаѓач на Манчестер Јунајтед и на англиската репрезентација, Маркус Рашворд. А фановите на „црвените ѓаволи“ секако се горди што...

Излезе од печат „Приказна за лекарот, поетот и стрип-пионерот“

0
Излезе од печат книгата „Приказна за лекарот, поетот и стрип-пионерот“ на стрип-хроничарот Александар Стеванов од Штип. Наспроти насловот, кој имплицира белетристичко дело, станува збор за биографска студија за еден...

Олафур Елијасон: „Политичарите не можат да ја решат климатската криза – културата ги движи...

0
„Лично, не мислам дека политичарите можат да дојдат до решение за климатската криза. Но, се надевам дека ќе смислат одржлив пат за одложување на катастрофалните последици од неа“, вели...

„Нека светлината од уметникот се одрази врз целата заедница“ – скопска Inside Out акција

0
Над 130 црно-бели портрети во голем формат, поставени густо здружно, деновиве доминираат на фасади на две згради од скопската улица Рузвелтова (44a – 46а, 130) Портретираните се таму зашто стојат...

Постои ли образец зад успесите во низа кај креативците? Ново истражување дава некои одговори

0
Експериментирањето, честото пробување со нешто ново во работата; ги зголемува шансите еден креативец да дојде до некоја моќна идеја со која ќе наниже успеси во кариерата; кога, пак, големата...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...