26/05/2019

Уметници претворија искористен мебел во живеалишта за диви животни – проект на самоодржливата IKEA...

За доследно да го означи отворањето на својот најсамоодржлив продажен објект, кој почна со работа во февруари во лондонски Гринич, IKEA се здружи со локални уметници за...

Aphex Twin ја симнува маската во интервју за Crack Magazine

Незаобиколен деликатес за поклониците на Aphex Twin! Бристолскиот независен месечник за музика и култура, Crack Magazine, во својот декемвриски број го има магот на насловната страница (која, ако го...

Ian Curtis – forever and ever and ever / пост-панк артистот со душа на...

пишува Александра Ристески Ова не е музичка критика на наследството на еден од најзначајните пост-панк и воопшто музички бендови на сите времиња; не е...

Британците го избраа David Bowie за најголема икона на 20 век во категоријата забавувачи

„Icons“ е нова серија на BBC Two од осум епизоди во кои им се оддава признание на некои од најголемите личности на дваесеттиот век. Првите седум...

„Борбата за Вебот е една од најважните каузи на нашето време“, порачува на 30-годишницата...

На 30-годишницата од World Wide Web или „светската мрежа“, нејзиниот креатор, Тим Бернерс-Ли, се осврнува на тоа како неговиот изум го промени светот последниве три децении, но...

Stan Lee (1922-2018): Комплексен како карактерите што ги креираше, и едноставно excelsior

Неговата кариера е демонстрација на значењето на латинскиот збор што му беше мото - excelsior, што значи секогаш нагоре. Поинаку и не може да се објасни како Stan Lee,...

Уметноста придонесува повеќе од земјоделството во економијата на Обединетото Кралство

Уметноста и културата го претекнале земјоделството според придонесот за економијата на Обединетото Кралство, покажуваат резултатите од истражувањето на Arts Council England, од каде стравуваат дека натамошните кратења во секторот (култура и уметност) можат да го загрозат...

Дури две третини од младите луѓе во Британија прават музика, покажало истражување на Youth...

Beatles, David Bowie, Joy Division, Pink Floyd, Rolling Stones, Queen, Led Zeppelin, Sex Pistols, Clash, Aphex Twin ..., се само неколку што ни паднаа на памет од...

„Колапсот“ според Aphex Twin доаѓа на 14 септември – „Црната дупка“ веќе зјае во...

Новиот албум на Aphex Twin, „Collapse EP“ (Warp Records; всушност се работи за EP - extended play), излегува на 14 септември. За првиот сингл - „привју“ за албумот, „T69...

Одвај 27% од илустраторите низ светот заработуваат доволно за да живеат само од илустрација,...

Од дома работат 83% од илустраторите низ светот, најмногу исплати добиваат од САД и Канада, а одвај 27% заработуваат доволно за да можат да живеат само од...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
scattered clouds
25.5 ° C
27 °
24.4 °
36 %
3.6kmh
40 %
Sun
22 °
Mon
19 °
Tue
19 °
Wed
20 °
Thu
18 °