Ресто

Одлични реклами за теренски возила, целосно снимени во стан – во домашна самоизолација

0
Штетите од пандемијата рекламната индустрија ги брои и во стотици илјади отпуштања од работа (на светско ниво), а агенциите кои и натаму работат = се адаптираат на новите КОВИД-19...

Колку чини фриленс дизајнерската работа, одговара истражување на Folyo

0
Folyo, платформата што ги поврзува компаниите - клиенти, со мрежа од фриленс дизајнери, објави резултати од истражување за тоа колку графичките дизајнери (фриленсери) наплаќаат за својата работа годинава -...

Wired25 конференција: „Иконите“ на технологијата затечени од несаканите ефекти на нејзиниот прогрес

0
Вчера заврши конференцијата што почна на 12 октомври во Сан Франциско, по повод 25-годишнината на влијателниот американски месечник фокусиран на технологијата и на тоа како нејзиниот развој ја менува...

Новиот Range Rover Evoque претставен во Скопје … за да нѐ увери дека и...

0
„Above and Beyond“ - во слободен превод – да се биде над сѐ во сѐ и повеќе од тоа, е слоганот на Land Rover, но прашањето што си го...

Ла Скала не сака саудиски пари: „Може да земете, но не од секого“

0
Миланската Ла Скала одлучи да ѝ врати околу 3 милиони долари на Саудиска Арабија, под притисок на жестоки критики на јавноста против планот што можеше да резултира со седнување...

SPACE10 претстави збирка рецепти за готвење што би можеле да ја спасат планетата …...

0
SPACE10, истражувачката и дизајнерска лабораторија од Копенхаген, што си задала мисија да креира решенија за подобар и екоодржлив начин на живот, сработила нешто што „на прва“ ќе ги разочара...

Проучете ги сите слики на Vermeer во AR, во џебната галерија на Google Arts...

0
Иако само 36 платна му се припишуваат на Johannes Vermeer (во нив спаѓа и „The Concert”, сликата која во 1990 година беше украдена од бостонскиот Isabella Stewart Gardner Museum),...

Досега невидени фотографии на Боуви за албумот Heathen, со ‘позадинска’ приказна од фотографот Маркус...

0
Наградуваниот моден и фотограф на познатите, Маркус Клинко, објави фотографии на Дејвид Боуви, досега несподелени со јавноста, направени за албумот на музичарот од 2002, Heathen. Опсежната серија фотографии се...

НАСА претстави „Галаксија на ужасите“ по повод Ноќта на вештерките

0
Откако во НАСА почнале да ги каталогизираат екстрасоларните планети, откриле над 4.000, а повеќето од нив во последниве 15 години, благодарение на сега ‘пензионираниот’ вселенски телескоп Кеплер. Вниманието на...

За да живеете подолго, одете на изложби – сугерира медицинска студија

0
Посета на само една изложба на уметност годишно, може да му додаде години на вашиот живот – тврди медицинска студија објавена деновиве во British Medical Journal. За да...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...