Ресто

„Бев лицемер … Јоко Оно ме рекултивираше“ – вели Џон Ленон во необјавени интервјуа...

0
Канадскиот новинар Кен Зајлиг во неколку наврати во 1969-1970 го интервјуирал Џон Ленон и снимил 91-минутен материјал од многу интересна фаза на најхаризматичниот ‘Битлс’. Зајлиг починал во 1990, а...

Болоњските музеи со камери следат како посетителите ѝ пристапуваат на уметноста; и дали правилно...

0
Денот на бавната уметност (Slow Art Day) се одбележува од 2010 година за да ги потсетува луѓето дека не е важно во што гледаат, туку што ќе видат; во...

Ајрон Мејден се враќаат со моќна пророчка приказна, достојно раскажана и филмски

0
Британските доајени на хеви металот, Ајрон Мејден (Iron Maiden), и тоа како имаат уште многу што да кажат. А за достојно да ја раскажат својата нова голема приказна -...

Антички Сиде, чии траги од 12 цивилизации често водат до Македонија

0
Кога се оди на одмор во Турција очекувањата се главно сведени на понудата во границите на одбраниот ресорт осмислена за да ги задоволи сите потреби на гостите. А ако...

Пријавете се за „The International Playable Theatre Lab“ – работилница за интерактивен театар и...

0
Ако следите филм, а особено ако сте одовде, би требало да знаете за македонската продукциска куќа MI Film; односно да сте ги одгледале нивните „ТМ“ и „Копање“ - филмови...

Кои уметници биле најпребарувани во пандемската 2020-та?

0
На луѓето кои ги интересира ликовната уметност, лани, поради пандемијата, им беше прилично ускратена можноста да следат уметност ‘во живо’, по музеи и галерии. Затоа односните потреби пообилно си...

„Непознати делови“ на Ентони Бордејн: студија ‘до коска’ на луѓето од крв и месо,...

0
Пишува Александра Ристески Пред неколку години на мојот сопруг му беше понудено да пишува сценарио за документарно шоу од типот на оние на Ентони Бордејн. Веројатно бев последна личност на...

Осумгодишниот Алексеј Јаневски награден во светска конкуренција на Роки Маунтин фестивалот

1
Феноменалниот осумгодишник Алексеј Јаневски, кој, имајќи задоволство да го познаваме, тврдиме дека е предодреден да освојува сцени, во голема, светска конкуренција го освои третото место на Зимскиот фестивал за...

Рико го промовираше автомобилот со кој во 2021 ќе напаѓа пиедестали во Порше Карера...

0
Претходната сезона, а прва за Ристо Вуков – Рико во Порше Карера Купот што се вози во Италија, како и сѐ друго во светот, помина во знакот на Ковид-пандемијата....

ЦИА се ребрендира за да привлече поразнолик кадар … и фанови на Џој Дивижн

0
Извештај од 2019 покажа дека Централната разузнавачка агенција – ЦИА, има еден од најнедиверзифицираните кадри меѓу федералните агенции на САД, со само 26,5% вработени што не ѝ припаѓаат на...

Старо, а незастарено

Во Равена, престолнината на мозаикот

0
Во Италија не можете да промашите град ако барате богата, добро зачувана историја. Но, иако не е прочуена како Рим, Милано, Фиренца, Венеција или Неапол, малата Равена е навистина...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

0
Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има каква и...

Руски уметник преживува јадејќи само животни убиени на патишта, пркосејќи на претставата за цивилизациски...

0
Последниве три години, рускиот уметник Петр Давидченко преживува исклучиво јадејќи месо од животни убиени од возила на патиштата. Се обидува да постигне „полуавтономен начин на живот, што не зависи...

Дански уметник купува бездомници, и ги продава како миленици-уметнички дела на приватни колекционери

0
Данскиот уметник Kristian von Hornsleth купува бездомни луѓе, кои спијат на отворено на улиците низ Лондон, и ги продава како уметнички дела на приватни колекционери. Ова е неговиот нов...

Од дневникот на SK вампирка: Црно è bello

0
Кликнете за поголема слика  

И публиката е некогаш во право

0
Кликнете за поголема слика

„The Price of Everything“: Кој ја одредува цената на која ја сведува вредноста на...

0
„Уметноста и парите секогаш одат рака под рака. Многу е важно квалитетната уметност да биде скапа. Ги заштитуваш само работите што се вредни. Ако нешто нема финансиска вредност, на...

Domagoj Telišman, izrađivač lula: Kroz lulu ide jedan od najzahvalnijih ispušnih ventila u današnjim...

0
„Često me zovu razni muški klubovi da im održim predavanje o lulama i gotovo uvijek to predavanje baziram na tome da u današnjem užurbanom i stresnom vremenu svatko od...

Оливер Димитров, музичар: „Секогаш со ветрот на новиот звук в лице“

0
Оливер Димитров е сведок/учесник на сите важни скопски случувања поврзани со музиката уште од времето на Новиот романтизам. Наша оценка е дека има непогрешлив критериум, и оти нема посоодветен...