21/08/2019

Уметноста придонесува повеќе од земјоделството во економијата на Обединетото Кралство

Уметноста и културата го претекнале земјоделството според придонесот за економијата на Обединетото Кралство, покажуваат резултатите од истражувањето на Arts Council England, од каде стравуваат дека натамошните кратења во секторот (култура и уметност) можат да го загрозат...

Дури две третини од младите луѓе во Британија прават музика, покажало истражување на Youth...

Beatles, David Bowie, Joy Division, Pink Floyd, Rolling Stones, Queen, Led Zeppelin, Sex Pistols, Clash, Aphex Twin ..., се само неколку што ни паднаа на памет од...

Рекреирајте во уметнички правец … Баухаус, оп арт, импресионизам … со новите Nike Air...

Илустрации на седум млади уметници се прилагодени за ‘кастомизација’ на новата верзија на првите ‘лајфстајл’ „воздушни“ патики на Nike, Air Max 270 (лансирани лани) – на што...

„Колапсот“ според Aphex Twin доаѓа на 14 септември – „Црната дупка“ веќе зјае во...

Новиот албум на Aphex Twin, „Collapse EP“ (Warp Records; всушност се работи за EP - extended play), излегува на 14 септември. За првиот сингл - „привју“ за албумот, „T69...

Одвај 27% од илустраторите низ светот заработуваат доволно за да живеат само од илустрација,...

Од дома работат 83% од илустраторите низ светот, најмногу исплати добиваат од САД и Канада, а одвај 27% заработуваат доволно за да можат да живеат само од...

И Скопје потврдува дека Оксфордскиот речник за 2018 го погодил Зборот за годината

Годинава што привршува не е токсична само во Скопје, туку и во светот, и на својот традиционален избор, Оксфордскиот речник (Oxford Dictionary) за Збор на годината (Word of the...

Промовирана „Лазарице“ на Бојан Петковски – филмувана реконструкција на женските обредни поворки од...

Поради „белата чума“ снемува цели градови, да не зборуваме за села, а уште повеќе за нематеријалното културно наследство што е во кодот по кој се ѕида идентитетот...

Новиот документарец за David Bowie, „Finding Fame“, покажува дека кога е некој далеку пред...

Кога денеска ги видовме впечатоците што одговорните во BBC за музички откритија ги запишале во тек на најраната кариера на David Bowie, и кога знаеме дека сведочевме...

Колку чини фриленс дизајнерската работа, одговара истражување на Folyo

Folyo, платформата што ги поврзува компаниите - клиенти, со мрежа од фриленс дизајнери, објави резултати од истражување за тоа колку графичките дизајнери (фриленсери) наплаќаат за својата работа...

Слушнете ја новата верзија на „Bang Bang“ од Bowie, што ексклузивно ја сподели Iggy...

Деновиве, конкретно на 28 септември, Iggy Pop во неговата емисија на BBC Radio 6 Music, „Iggy Confidential“, пушти ексклузива - досега нечуена верзија на песната „Bang Bang“ на David...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
30.1 ° C
31 °
29.4 °
31 %
1kmh
0 %
Wed
33 °
Thu
29 °
Fri
30 °
Sat
30 °
Sun
30 °