26/05/2019

И ние ќе можеме да ја видиме изложбата „David Bowie Is“ … преку апликација...

„David Bowie Is“, изложбата која заврши летоска по петгодишната турнеја низ 12 градови и ја посетија над 2 милиони луѓе, немавме можност да ја видиме во вистинскиот живот, но...

Погледнете го новото видео од „загубениот“ џез албум на David Lynch & Angelo Badalamenti

Во 1992 година, режисерот David Lynch и композиторот Angelo Badalamenti, авторот на незаборавната музика од серијата Twin Peaks и од класиците на Lynch како „Blue Velvet“ и „Mulholland Drive“,...

И Скопје потврдува дека Оксфордскиот речник за 2018 го погодил Зборот за годината

Годинава што привршува не е токсична само во Скопје, туку и во светот, и на својот традиционален избор, Оксфордскиот речник (Oxford Dictionary) за Збор на годината (Word of the...

Stan Lee (1922-2018): Комплексен како карактерите што ги креираше, и едноставно excelsior

Неговата кариера е демонстрација на значењето на латинскиот збор што му беше мото - excelsior, што значи секогаш нагоре. Поинаку и не може да се објасни како Stan Lee,...

Aphex Twin ја симнува маската во интервју за Crack Magazine

Незаобиколен деликатес за поклониците на Aphex Twin! Бристолскиот независен месечник за музика и култура, Crack Magazine, во својот декемвриски број го има магот на насловната страница (која, ако го...

Над половина од корисниците на YouTube главно гледаат „how-to“ видеа

Лично,  во последно време, најчесто сум на YouTube за да видам како се користи одредена опција што ми треба од програми кои не ги познавам доволно. Така припаѓам на најголемата...

Jim Carrey со нов цртеж пред „мидтрмс“ посака гласот на Американците да биде „светлината...

Во пресрет на американските конгресни избори (midterms) што се одржуваат денеска, Jim Carrey, кој периодов уживаме гледајќи го во одличната серија „Kidding“, уште еднаш покажа дека дефинитивно не се...

„Окото на Саурон“ прогледа од највисокиот облакодер во Сан Франциско

Со заоѓањето на сонцето на „Халовин“, граѓаните на Сан Франциско - оние незапознаените со петицијата Change.org, ги изненадил огнениот поглед на Окото на Саурон, симболот на Мрачниот Господар од...

Папата воодушевен од новиот „побожен“ клон на играта Pokémon Go

Според поговорката, „ако не можеш да ги победиш, придружи им се“, Римокатоличката црква во својата мисија, конкретно за привлекување на вниманието на младите, ќе ги користи мобилните телефони, со...

Corn и Алек, скејтери: Скејт културата во Скопје „вози“ нагоре, конечно „подмачкана“ од локална...

Движејќи се низ градов во последно време гледав/насетував дека се случува некое заживување на скејт културата во Скопје. А потврда дека е така добив уште на почетокот од разговорот...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
overcast clouds
21.5 ° C
23 °
20.6 °
69 %
1.1kmh
90 %
Sun
17 °
Mon
19 °
Tue
19 °
Wed
20 °
Thu
18 °