16/07/2019

Над половина од корисниците на YouTube главно гледаат „how-to“ видеа

Лично,  во последно време, најчесто сум на YouTube за да видам како се користи одредена опција што ми треба од програми кои не ги познавам доволно. Така припаѓам на најголемата...

Jim Carrey со нов цртеж пред „мидтрмс“ посака гласот на Американците да биде „светлината...

Во пресрет на американските конгресни избори (midterms) што се одржуваат денеска, Jim Carrey, кој периодов уживаме гледајќи го во одличната серија „Kidding“, уште еднаш покажа дека дефинитивно не се...

„Окото на Саурон“ прогледа од највисокиот облакодер во Сан Франциско

Со заоѓањето на сонцето на „Халовин“, граѓаните на Сан Франциско - оние незапознаените со петицијата Change.org, ги изненадил огнениот поглед на Окото на Саурон, симболот на Мрачниот Господар од...

Папата воодушевен од новиот „побожен“ клон на играта Pokémon Go

Според поговорката, „ако не можеш да ги победиш, придружи им се“, Римокатоличката црква во својата мисија, конкретно за привлекување на вниманието на младите, ќе ги користи мобилните телефони, со...

Corn и Алек, скејтери: Скејт културата во Скопје „вози“ нагоре, конечно „подмачкана“ од локална...

Движејќи се низ градов во последно време гледав/насетував дека се случува некое заживување на скејт културата во Скопје. А потврда дека е така добив уште на почетокот од разговорот...

Wired25 конференција: „Иконите“ на технологијата затечени од несаканите ефекти на нејзиниот прогрес

Вчера заврши конференцијата што почна на 12 октомври во Сан Франциско, по повод 25-годишнината на влијателниот американски месечник фокусиран на технологијата и на тоа како нејзиниот развој ја менува...

Joy Division Orchestrated – проект на Peter Hook, басистот на (веројатно) највлијателниот бенд на...

Големите („Г-то“ ќе беше големо и ако зборот се најдеше во средината на реченицата) Joy Division ќе прозвучат во изведба на оркестар за класична музика во лондонската Royal Albert...

Слушнете ја новата верзија на „Bang Bang“ од Bowie, што ексклузивно ја сподели Iggy...

Деновиве, конкретно на 28 септември, Iggy Pop во неговата емисија на BBC Radio 6 Music, „Iggy Confidential“, пушти ексклузива - досега нечуена верзија на песната „Bang Bang“ на David...

„Колапсот“ според Aphex Twin доаѓа на 14 септември – „Црната дупка“ веќе зјае во...

Новиот албум на Aphex Twin, „Collapse EP“ (Warp Records; всушност се работи за EP - extended play), излегува на 14 септември. За првиот сингл - „привју“ за албумот, „T69...

„Жолта стрела“ – збирка раскази од Виктор Пелевин

Светот во кој живее и единствениот што човештвото го познава е воз, кој патува без можност да запре, кон урнат мост. Луѓето во расказот што е носечки во збирката...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
few clouds
22 ° C
22 °
22 °
53 %
6.2kmh
20 %
Mon
18 °
Tue
17 °
Wed
22 °
Thu
23 °
Fri
25 °