21/08/2019

11 практични совети за (млади) уметници, нетрпеливи да бидат препознаени

Секоја година илјадници уметници со соодветно, уметничко образование, бараат начин или место да го стават својот печат во светот на уметноста. И додека патиштата за успех се...

Wired25 конференција: „Иконите“ на технологијата затечени од несаканите ефекти на нејзиниот прогрес

Вчера заврши конференцијата што почна на 12 октомври во Сан Франциско, по повод 25-годишнината на влијателниот американски месечник фокусиран на технологијата и на тоа како нејзиниот развој ја менува...

Warner Music го потпиша првиот договор со алгоритам, кој треба да испорача дури 20...

Warner Music е прв голем „лејбел“ што инвестира во новиот бран од „креативци“ на алгоритамски погон. Според договорот што го склучиле со алгоритам, односно со музичката апликација...

Освојте оригинално дело на Banksy за само 2 фунти, и помогнете им на бегалците

Со проектот на Banksy од 2015 година, тематскиот парк Dismaland, што е верзија на Disneyland за освестување на возрасните да се позабават со проблемите на светот, беа опфатени растечката...

SPACE10 претстави збирка рецепти за готвење што би можеле да ја спасат планетата …...

SPACE10, истражувачката и дизајнерска лабораторија од Копенхаген, што си задала мисија да креира решенија за подобар и екоодржлив начин на живот, сработила нешто што „на прва“ ќе...

Ai-Da е првиот робот – самостојна уметница

Британската компанија што се занимава со роботика, Engineered Arts, ја претстави Ai-Da - првиот робот уметник, всушност уметница, што може да црта без инпут од човек. Ai-Da гледа преку камерите сместени...

Corn и Алек, скејтери: Скејт културата во Скопје „вози“ нагоре, конечно „подмачкана“ од локална...

Движејќи се низ градов во последно време гледав/насетував дека се случува некое заживување на скејт културата во Скопје. А потврда дека е така добив уште на почетокот од разговорот...

Слушнете ја „Лили Марлен“ на македонски, снимена во 1992 како симболичен глас против стигматизацијата...

Авторите на оваа македонска верзија, снимена пред 27 години, на германската љубовна песна „Лили Марлен“, веднаш се оградуваат од можните толкувања дека поривот да ја препеат има...

Проучете ги сите слики на Vermeer во AR, во џебната галерија на Google Arts...

Иако само 36 платна му се припишуваат на Johannes Vermeer (во нив спаѓа и „The Concert”, сликата која во 1990 година беше украдена од бостонскиот Isabella Stewart Gardner Museum),...

„Комплетно новиот вид акциска игра“ на Hideo Kojima излегува на 8 ноември!

Видеоиграта што нетрпеливо ја очекуваме уште од најавата во 2016 година, амбицирана да ги помести границите на медиумот, Death Stranding на легендарниот Hideo Kojima, ќе излезе на...

... Патем се сетивме колку ужива(в)ме со ...

Skopje
clear sky
30.1 ° C
31 °
29.4 °
31 %
1kmh
0 %
Wed
33 °
Thu
29 °
Fri
30 °
Sat
30 °
Sun
30 °